top of page

Kingdom of God Ministries International Vistors

Public·53 Vistors

((TRANSMETIM TELEVIZIV!!)) Shqipëria Polonia drejtpërdrejt 10 shtator 2023


17 qer 2023 — Ndryshe, përveç Shqipërisë dhe Moldavisë, në Grupin E luajnë edhe Çekia, Polonia dhe Ishujt Faroe. /Telegrafi/. Read Previous. Ugandë: 25 të ...
Kjo ndodhte për herë të parë dhe për herë të fundit në histori. Dhe çuditë që nuk ndalin. Më 6 dhjetor gjithçka përsëritet me ndeshjen e emërtuar Përfaqësuesja e qytetit të Tiranës – Përfaqësuesja e qytetit të Varshavës. Ndonëse përsëri në fushën e lojës janë dy kombëtaret e të dyja shteteve. Deri aty, saqë Shqipëria ka vetëm një emër të ri: Hysen Verrinë e Dinamos, ndërsa Çekosllovakia vetëm dy të rinj: Savkovjak dhe Rajtar. Është ky emërtim absurd që i heq 1 ndeshje më tepër historisë së Kombëtares së Shqipërisë, si dhe trajnerit të saj, Miklos Vadas. Duket që “të trembur”, drejtuesit e ekipit polak, nuk bëjnë “gabimin” e Çekosllovakisë së para një viti, që edhe në ndeshjen e dytë ndaj Shqipërisë u quajt Çekosllovaki. Ndoshta e kishin të vështirë të parashikonin fitoren kur kujtonin forcën e Shqipërisë në ndeshjen e humbur të 29 nëntorit. Dhe fiton përsëri skuadra shqiptare po 2- 0.


Ballina – Page 45 Ekskluzive/ “Broja te Shqipëria si Lewandowski te Polonia”! Sebastian Stazevski ka hyrë në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Ora Sport” në


Lojtarët dhe stafi i përfaqësueses së Marokut i përgjigjen menjëherë thirrjes për të dhuruar gjak për të plagosurit e shumtë të tërmetit që tronditi... Premier League Braziliani Antony është përballur me akuza dhune dhe përdhunimi gjatë ditëve të fundit. 23-vjeçari u transferua nga Ajax te Manchester United për 95 mln... Angli Anglia nuk shkoi më shumë se barazimi 1-1 në sfidën përballë Ukrainës, me skuadrën e Southgate që pas katër fitoreve radhazi regjistroi barazimin e... “Nëse nuk mund të fitosh, është më mirë të marrësh një pikë”, -kështu e nisi konferencëm për mediet trajneri i Anglisë Gareth Southgate, pas barazimit...


Në këtë çast Boriçi fton Xhevdet Shaqirin të niset rrufeshëm, i cili ndjek sprintin e Refik Resmes. Ky nuk ndalet mbasi merr topin prej tij, vërshon dhe rreptë e fuqishëm tund rrjetën polake me një gol që në Shqipëri do të mbahej mend për vite. Është 2-0, fitore e sanksionuar brenda 35 minutave të para të ndeshjes. Pjesa e dytë nuk ka më gola, por ka epërsinë sulmuese të Shqipërisë, ka shtyllën e goditur nga Simon Deda dhe gjithnjë sundon drejtimi taktik i Loro Boriçit, prej të cilit nisin të gjitha sulmet shqiptare, që nuk ndalojnë. Polakët e kërkojnë kthesën, por pa ia arritur. Fiton Shqipëria 2-0 kundër Polonisë. Pamja skeduese e ndeshjes, duke mënjanuar ndonjë pasaktësi të mëparshme, është kjo: SHQIPËRIA – POLONIA 2-0 29 nëntor 1953. Tiranë.


Mbas këtij entuziazmi politik disi pompoz ku mbi tribunën karshi spikasin portretet pothuajse gjigantë të udhëheqësve të partive komuniste përkatëse Malenkov (BRSS), Bierut (Polonia), Hoxha (Shqipëria), nis futbolli. Do të jetë 2-0 për Shqipërinë. Trajneri hungarez Vadas, kësaj radhe ka si ndihmës trajnerin e Punës të Shkodrës (Vllaznia) Muc Koxhja, e ky me sa duket, ia arrin të ndikojë. Vadas pranon të afrojë të rinj të tillë si Shefki Boshnjaku, Leonidha Dashi, Kol Gjoni, Qemal Cungu, Buto Smaja, Shuaip Keri, Abdurrahman Haxhiu (Roza), Stavri Lubonja, Hysen Verrija, Tafil Baçi, Simon Deda dhe Ali Tepelia. Midis tyre janë plot 11 futbollistë shkodranë së bashku me të gjithë shkodranët e tjerë të Partizanit e Dinamos, ndërsa 7 janë të Punës së Shkodrës! Kurrë më në grumbullimet e Kombëtares nuk do të thirren kaq shumë djem nga Qyteti i Futbollit.


St. kombëtar “Qemal Stafa”. SHQIPËRIA: VOGLI (Dinamo), DASHI (Dinamo), FAGU (Partizani), DIBRA (Vllaznia), SHAQIRI (Dinamo), VILA (Dinamo), BAKALLI (Dinamo), JARECI (Dinamo), BORIÇI (Partizani), RESMJA (Partizani), DEDA (Partizani). TRAJNER: Miklos Vadas. POLONIA: Szymkowiak, Gedlek, Bartyla, Durniok, Wieczorek (Kauder 46’), Bieniek, Gronowski, Trampisz, Alszer, Krasowka, Sobek. TRAJNER: Ryszard Koncewicz. GOLAT: Boriçi 12’, Resmja 35’ GJYQTARË: Andor Dorogi (Hungaria), Josef Shlaifer (Polonia), Ejup Laçi (Shqipëria). SHIKUES: 30. 000.


Dhe këta të rinj “burra”, 4 a 5 prej të cilëve kishin fituar titullin e kampionit të Ballkanit qysh para 7 vjetësh, “vallëzojnë” me një skuadër rinore turistike nga Brazili me emrin Universiteti i San Paolos, duke fituar 4-0. Por mandej, kur atyre u del përballë skuadra e ashtuquajtur e “Rinisë së Hungarisë” – një formacion ky i mrekullueshëm danubian – është diçka krejt tjetër. Në 11-shin hungarez ka shumë lojtarë të ardhshëm të Kombëtares së Hungarisë.


Shqipëria - Polonia , ky kanal televiziv shqiptar transmeton 3 orë më parë — Ndeshja do të zhvillohet me fillim nga ora 20:45, kurse do të transmetohet drejtpërdrejt në SuperSport 2. /GazetaBlic Sport/.


Dhe po nga një goditje tjetër nga këndi vjen dhe goli i parë. Është minuta e 12-të. Nga këndi ekzekuton Hamdi Bakalli, krijohet një si lëmsh para portës së Szymkowiak-ut, por Loro Boriçi “vjedh” topin dhe rrjetë: Shqipëria – Polonia 1-0! Dhe mu këtu nis kthesa polake. Gjuajtje, goditje nga këndi, shtyllë, por pritje të mrekullueshme nga Qemal Vogli. Është një kthesë që zgjat vetëm 20 minuta, sepse shpejt fuqinë e rimerr sulmi shqiptar. Mbërrihet kështu te minuta e 35-të, kur para saj Loro Boriçi ka marrë në zotërim gjithçka: organizimin e sulmit – duke u shfaqur në atë që mbas disa vitesh do të njihej si roli i mesfushorit organizator – gjallërim i gjithë shokëve të skuadrës derisa mbërrihet te minuta e 35-të.


Kriza: Italia, Spanja dhe Polonia, marrin miliardat e para nga BE Paratë do të ndihmojnë në mbulimin e kostove të lidhura drejtpërdrejt me financimin e skemave kombëtare me kohë të pjesshme dhe masa të tjera të


Siç shihet, pa asnjë ndërrim në 90 minuta të tëra, te Shqipëria janë 6 lojtarë të Dinamos dhe 4 të Partizanit. Ky ishte sundimi emblematik i dy klubeve ushtarake ministrore, siç ato ishin. Spikat “vetmia” e Muhamet Dibrës së Punës së Shkodrës (Vllaznisë) – i vetmi futbollist i jashtë kryeqytetit, gjithnjë i pazëvendësueshëm. Kombëtares së Shqipërisë së bashku me fitoret me Çekosllovakinë, i bëheshin, kështu, 3 fitore rresht në fushën e saj.


Miklos Vadas ishte drejtuesi i lojtarëve për të rinj dhe atyre të rezervave pranë Këshillit të Ministrave të Hungarisë, funksione që asokohe nënkuptonin poste të rëndësishme, në stilin e organizimeve të tilla në vendet komuniste. Historia e shkurtër e këtij trajneri në Shqipëri do të mbetej krejt e veçantë. Kështu, Vadas e drejton Kombëtaren në plot 9 ndeshje, duke qenë se këto ndeshje janë të një kompozicioni vërtet “të larmishëm” për sa i përket rangut të emërtimeve të tyre në pjesëmarrje të pangjashme, zyrtarisht me Kombëtaren atij do t’i njihej vetëm një ndeshje: ajo e fitores së madhe të 29 Nëntorit 1953 Shqipëria – Polonia, 2-0! SHQIPËRIA E FUTBOLLIT 75 DITË JASHTË SHQIPËRISË! Ky nëntitullim duket si kakofoni. Por vetëm kështu mund të nënkuptohet gjithçka. Pra, që Kombëtarja e Shqipërisë do të qëndronte plot 75 ditë jashtë Shqipërisë! Aventura “hungareze” e Shqipërisë do të nisë kur mbasi e ka grumbulluar këtë Kombëtare, Vadas e çon atë në Festivalin e Rinisë në Bukuresht nga data 2 deri më 16 gusht 1953.


Takimi u fokusua në çështje që lidhen me procesin integrimit europian të Shqipërisë, në të cilin mbështetja që japin këto vende, për fillimin e menjëhershëm të bisedimeve për anëtarësim me Bashkimin Europian është absolute. Në konferencën për shtyp, të zhvilluar pas mëngjesit të punës, Cakaj u shpreh se forma e re e negociimit, i siguron vendet anëtare në përgjithësi dhe vendet skeptike në veçanti, se përparimi në rrugën e anëtarësimit në Bashkimin Europian do të kushtëzohet drejtpërdrejtë nga përparimi i prekshëm, reformat e thella dhe zhvillimi i qëndrueshëm. Gjithashtu, Kryediplomati në fjalën e tij theksoi: “Shqipëria, natyrisht, mirëpret metodologjinë e re duke vlerësuar nevojën e rritjes së besueshmërisë së BE-së në Ballkanin Perëndimor”.


[Shikoni!] Shqipëria Polonia transmetim i drejtpërdrejtë 202 16 orë më parë — [Shikoni!] Shqipëria Polonia transmetim i drejtpërdrejtë 2022 10 shtator 2023 (SHIKO ONLINE#) Bjellorusia Kosova transmetim i


SuperSport: Home 7 orë më parë — Shqipëri-Poloni, “SuperSport” nis me transmetimin maratonë dedikuar “kuqezinjve” Priste debutimin te Polonia, mesfushoi i Vitesses i


About

Welcome to the New Members and Vistors group! You can connec...

Vistors

Group Page: Groups_SingleGroup
bottom of page